2010-2013 © Tomáš Heczko, www.fotodekor.net
 
Trenčín / Slovensko
www stránky: http://www.trencin.sk/
mapa
informace
Mierové námestie
Trenčianský hrad
odkazy na virtuální prohlídky
fotodekor.net
úvod  | vyhledávání interaktivní prvky | ceník kontakt
Trenčín (maďarsky Trencsén, německy Trentschin, latinsky Trentsinium nebo Laugaricio) je krajské a okresní město na západě Slovenska na řece Váh, 109 km severovýchodně od Bratislavy, 12 km od hranic s Českem. V roce 2009 zde žilo 56 514 obyvatel.

Patří mezi nejstarší slovenská města. Díky své strategicky výhodné poloze zde byl vybudován Trenčínský hrad. I v současnosti je Trenčín významným centrem obchodu, hospodářství, kultury a sportu. Svá sídla a pobočky zde mají mnohé instituce a společnosti. Dlouholetou tradici ve městě mají výstavy a veletrhy, město je známé i jako město módy.

Trenčín je přirozeným geografickým centrem středního Pováží. Trenčanský úsek středního Pováží lze zároveň je jednou z nejsouvislejší urbanizovaných aglomerací na Slovensku. Představuje ji především území táhnoucí se do 20 kilometrů na severovýchod od Trenčína, na kterém leží postupně pět míst - Nemšová, Trenčianske Teplice, Nová Dubnica, Dubnica nad Váhom, Ilava a Trenčianska Teplá. Zde žije asi 120 000 obyvatel. ...

                                          Celý článek: cs.wikipedia.org